Početna strana > Hronika > Dik Marti: Novac OVK "stavljan na račune i u švajcarskim i nemačkim bankama"
Hronika

Dik Marti: Novac OVK "stavljan na račune i u švajcarskim i nemačkim bankama"

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. decembar 2010.

Izvestilac Saveta Evrope Dik Marti izjavio je da je Švajcarska godinama znala za navodnu upletenost kosovskog premijera Hašima Tačija u trgovinu narkoticima i organima i čak je doneta zabrana ulaska Tačiju u Švajcarsku.

"A, tako nešto se ne radi kada je reč o apsolutno časnim osobama", izjavio je Marti švajcarskom listu "NŽ am Zontag".

Ime Tači svakako se može naći u policijskim dosijeima, rekao je Marti koji u svom izveštaju kritikuje međunarodnu zajednicu da je znala za zločine kosovskog rukovodstva, ali da iz političkih razloga ništa nije preduzela povodom toga.

Savezna služba za migraciju i savezna policija Fedpol, pozivajući se na zaštitu podataka, nisu htele ništa da kažu o mogućoj zabrani ulaska. Međutim, direkcija za spoljne poslove je potvrdila da je Bern 2002. godine Tačiju, koji je tada bio predsednik Demokratske partije Kosova - stranke proistekle iz OVK, uskratio vizu, navodi švajcarski list.

Brojni kosovski pobunjenici su devedesetih godina živeli u Švajcarskoj. I Tači je bio student u Cirihu, pre nego što se uzdigao do mesta političkog lidera OVK. Švajcarska je za OVK bila od strateškog značaja. Odvade su regrutovani borci i organizovano finansiranje otpora, piše list i podseća da u Švajcarskoj danas živi oko 200.000 ljudi sa Kosova.

"Tači je zbog svoje aktivnosti u borbi za nezavisnost Kosova postao važna politička ličnost što mu je donelo sudsko gonjenje od 'jedne druge države'. Zbog toga je doneta odluka da mu se ne izda viza", navodi ta direkcija u svom saopštenju, koje je preneo švajcarski list, uz objašnjenje da švajcarske vlasti nisu želela Tačija u Švajcarskoj, jer ga je Srbija tražila zbog ratnih zločina.

Ministarka spoljnih poslova Mišelin Kalmi-Rej nije 2008. godine obavestila Spoljnopolitičku komisiju Nacionanog saveta tokom raspave o priznavanju Kosova o zabrani ulaska Tačiju, kako je rekao tadašnji predsednik komisije Geri Miler. "Međutim, bilo je poznato da je protiv više članova kosovskog rukovodstva podignuta optužnica", rekao je Miler.

"Bilo je jasno da se ovde radi o priznavanju jedne države za koju se ne zna šta su njeni politički eksponenti radili u ratu", kazao je Miler koji je bio protiv priznavanja Kosova.

Izvestilac Saveta Evrope Marti polazi od toga da je navodna mafijaška mreža oko premijera Tačija zgrabila za sebe kontrolu nad novcem koji je od kosovske dijaspore OVK dobijala za borbu. Ovaj novac je stavljan na račune i u švajcarskim i nemačkim bankama.

Predsednica Spoljnopolitičke komisije Hrista Markvalder želi da se razjasne optužbe prema kojima se novac od trgovine drogom i organima slivao na račune u Švajcarskoj.

"Ukoliko se sumnje potvrde, državno tužilaštvo mora da reaguje", rekla je ona.

O teškim optužbama koje je Marti izneo naročito protiv Tačija Spoljnopolitička komisija će raspravljati na sledećoj sednici 10. i 11. januara, a tada će i ministarka Kalmi-Rej morati da "pruži neke odgovore", navodi švajcarski list.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner